Araç içinde komple sessizlik için tavan ses yalıtımı

Araçlarınızda tavan yalıtımı yaptırmak birçok açıdan fayda sağlamaktadır. Tavan, ses yalıtımı ve ısı yalıtımı açısından araç içerisinde önemli bir bölgedir. Bu sebeple tam bir ses yalıtımı için önem verilmesi gerekmektedir.

Akustik için önemi

Ses yalıtımı düşünüldüğünde; içerideki sesin çarpacağı yüzeylere yapılan yalıtım öncelikle araç içerisindeki oto ses sistemi ile sağlanacak müzik keyfininize, sesinizi yükseltmeye gerek kalmadan sohbet etmenize büyük katkı sağlayacaktır.

Dış seslerin önüne geçilmesi

Dış seslerden yalıtım noktasında da tavan genişliklerini düşündüğünüzde, bu bölgeye yapılacak yalıtım, genel sessizlik noktasında önemli bir paya sahip olacaktır. Tavanın genel dayanıklılığını arttıracağı gibi, dışarıdan gelebilecek her türlü sesi kesecek ve temas ile oluşacak sesleri de önemli ölçüde engelleyecektir. Örneğin; yağmur yağışındaki tavana çarpan damlaların yarattığı sesi düşünebilirsiniz. Sağlıklı bir tavan yalıtımından sonra bu tür yağışlı ortamlarda çok tok bir tavan sesine kavuşabilirsiniz.

Tavan yalıtım malzemelerinin seçimi çok önemlidir

Tavan yalıtımında kullanılacak ses yalıtım malzemeleri de büyük önem taşımaktadır. Aracın her bölgesine aynı yalıtım malzemesi uygulanmaz. Örneğin araç zemin yalıtımı için kullanılan ürünler farklı, tavan için kullanılacak ürünler farklıdır. Aracın bölgelerine göre üretilen ses yalıtım malzemeleri vardır. Tavan için kullanılacak üründe önemli noktalar; malzemenin ısıya dayanıklılığı, yapışkan yüzeyin sağlamlığı ve kaliteli malzeme ile üretilmiş olması gerekmektedir. Ürünleri uygularken ses yalıtımı sağlamasının yanında uzun ömürlü olmasını ve uygulanan bölgede problem yaratmamasını da düşünmek gerekmektedir.

Araç tavan yalıtımı uygulama şekli

Sağlık bir tavan yalıtımı için, iç metal kısma vibrasyon önleyici bir ürün kullanıp, altına da ses ve ısı yalıtımını sağlayan ürünün uygulanması gerekmektedir.

Araç tavan bölgesi için önerdiğimiz ürünler;

Ses Yalıtımı ;

Vibrasyon Önleyici;

* Görseldeki uygulama Subigarage tarafından yapılmıştır.