Otomobil Ses Yalıtım Malzemesi Nasıl Olmalı ?

Otomobil Ses Yalıtım Malzemesi Nasıl Olmalı ?

Otomobil Ses Yalıtım Malzemesi Nasıl Olmalı ?

İnternette kısa bir araştırma yapınca karşınıza yüzlerce değişik ses yalıtım malzemesi çıkıyor ve neredeyse hepsi bu malzemelerin otomobil ses yalıtımında da kullanılabileceği iddiasında. Bu konuda ticari faaliyette bulunan bir işletme olarak insanlara tavsiyemiz bir malzeme seçerken sadece fiyatına bakmamaları olacaktır. Göz önünde bulundurmanızı önereceğimiz kriterler şunlardır:


1– Malzemelerin kimyasal içerikleri: Çok fazla teknik konuya girmeden belirtelim; bazı ürünler açık alan, inşaat vb. sektörler için üretilmektedir, bunların büyük çoğunluğu atık malzemelerden yapılır ve kokarlar. Bu tür malzemelerle kapalı bir ortamda bulunmak insan sağlığı açısından riskler içerir. Sağlık riskine ek olarak otomobil gibi küçük , kapalı bir mekanda koku problemi yaşamak istemezsiniz. Aracınıza yalıtım yapacağım derken sağlığınızdan olmayın.


2– Malzemelerin kalınlığı ve ağırlığı: Çok ince ve hafif malzemelerle otomobillerde ses yalıtımı olmaz. Örneğin zemin yalıtımı için ilk kat olarak kullanılan malzemenin vibrasyonu azaltabilmesi için minimum 3.5mm kalınlıkta ve belli bir ağırlıkta olması gerekiyor. Örnek verecek olursak DrArtex Quatro 4mm malzemenin m2 si 6kg ağırlığa sahiptir. Formül basit; ince ve hafif malzeme ürünler, size ses yalıtımında dB anlamında kayda değer bir şey kazandırmayacaktır.


3– Uluslararası bilinirlik: Merdivenaltı ürünlerden ağzınız yanmasın istiyorsanız ürünün uluslararası pazarlarda da bulunup bulunmadığına dikkat etmelisiniz. Satıcının söyledikleri maalesef tek başına yeterli değildir, olmamalıdır. Ürünlerin spesifikasyonlarını içeren belgelerin ulaşılabilir olması şarttır.

Günün sonunda, yapılacak bir alışverişin ekonomik olmasını herkes ister fakat hedeflediğiniz sağlıklı bir malzeme ile düzgün bir yalıtım sağlanması ise; bakmanız gereken şeyler ürünün ucuz olmasından çok; yukarıda belirttiğimiz gibi kullanılan malzemenin içeriği, hangi sektör için üretildiği, kalınlığı ve ağırlığı gibi etmenler olmalıdır.